Historycy Kościoła i specjaliści od hagiografii mawiają potocznie, że „święci chodzą parami”, ich drogi przecinają się a wzajemne znajomości stają drogą obopólnego uświęcenia. Czasy XX wieku w Polsce, potwierdzają tę niezwykłą i tajemniczą regułę. Jej szczególnym obrazem jest życie i posługa siostry Wandy Boniszewskiej. Polska stygmatyczka, której postać dotychczas nie była szerzej znana pośród katolików, wychodzi właśnie z cienia m.in. za sprawą procesu beatyfikacyjnego i coraz aktywniejszej postawy organizacji społecznych.
Przed II Wojną Światową, a zwłaszcza podczas jej trwania, Opatrzność niejednokrotnie potwierdzała działanie Pana Boga w tych, którzy żyli Jego nauką i bliską Obecnością. Dziś przekonujemy się, że towarzyszyli nam oni również w czasach współczesnych. Tych najbardziej znanych nikomu nie trzeba przypominać, ale warto wspomnieć o tych, których dopiero odkrywamy.
Nieznana przed światem
Siostra Wanda Boniszewska do całkiem niedawna była zupełnie zapoznana, co było zresztą jej celem i pragnieniem w tym życiu. Gdy odeszła do Pana w marcu 2003 roku, ci którzy ją znali osobiście mogli wreszcie uchylić rąbka tajemnicy, ale publikacji na ten temat było tyle co na lekarstwo.
Świadek
Jedną z pierwszych, liczących się publikacji, była książka znającego ją osobiście ks. Jana Pryszmonta „Ukryta Stygmatyczka. Siostra Wanda Boniszewska (1907-2003)” (Fundacja „Nasza Przyszłość”) zawierająca oprócz biografii i opracowanego wyboru tekstów, również unikalny „Pamiętnik więzienny” zatytułowany przez nią samą: „Czyściec – Więzienie. Rok 1950-1956”. Po jakimś czasie publikacja ukazała się ponownie w wersji poprawionej i rozszerzonej. Stopniowo ukazywały się też artykuły prasowe, ale te rozmywały się w powodzi kolejnych, niskonakładowych i efemerycznych periodyków.
Ukryta
Jednak w 2016 roku, już pod jej nazwiskiem, wydano liczący prawie pół tysiąca stron wybór pism zatytułowany: „Ukryta przed światem. Dziennik duszy” (Edycja Świętego Pawła), który znacznie rozszerzył wiedzę na temat jej życia wewnętrznego. Przez kilka następnych lat były to, jak można przypuszczać, jedyne źródła wiedzy dla niezorientowanego w temacie czytelnika.
Rocznica śmierci
Z okazji 20 rocznicy śmierci stygmatyczki pojawiły się dwie istotne publikacje napisane przez kolejnych autorów, zaś wydane przez dwa liczące się krakowskie wydawnictwa.
Ukrzyżowana
Obdarzona bardzo dobrym warsztatem oraz lekkim piórem Joanna Wieliczka – Szarkowa podarowała czytelnikom biografię: „Wanda Boniszewska. Ukrzyżowana za grzechy kapłanów” (Wydawnictwo AA). Dużym jej atutem jest również dodana do książki płyta ze spektaklem teatralnym „Stygmatyczka” (reż. Wojciech Nowak) z przejmującą kreacją Kingi Preis w roli głównej.
Ukryta
Równolegle ukazała się książka ks. Jerzego Jastrzębskiego: „Ukryta w Ranie Serca Jezusa. Siostra Wanda Boniszewska” (Wydawnictwo Esprit). Poza biografią oraz częścią zawierającą konferencje omawiające poszczególne rysy duchowości siostry Wandy, niezwykle interesujące są dotychczas nie publikowane jej listy oraz duża ilość zdjęć, pozwalających przyjrzeć się z bliska życiu zakonnicy, która ofiarowała się cierpieć w intencji zagubionych w grzechach kapłanów.
Spotkanie w Krakowie poświęcone Wandzie Boniszewskiej
Natomiast w Krakowie, już w kwietniu 2023 r., w ramach Klubu „Polonia Christiana”, odbędzie się spotkanie z siostrą Haliną Skubisz ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, która opowie o życiu i charyzmacie swojej świątobliwej i tajemniczej współsiostry. Spotkanie w krakowskiej „Miodosytni” (20 kwietnia, godz. 18:00) organizuje SKCh im. Ks. Piotra Skargi we współpracy ze Stowarzyszeniem „Polonia Christiana”.
Piotr Podlecki